Muntons Connoisseurs Pilsner Bira Tarifi

12 Kasım 2016

12.11.2016 tarihinde ev biracılığyla tanıştığım ilk gün oldu bir başlangıç kiti alarak 19.11.2016 tarihin de Muntons Connoisseurs Pilsner kurulumunu yaptım.

  

TARİF
1.8kg Pilsner Malt Özü

500gr Light DME

500gr Dekstroz 

300gr Sakroz (Sofra şekeri)

6gr S-33 Ale Maya

 

Gelelim biranın kurulumuna, fermanter kovamızının temizliğini ve sterilizasyonunu tamamladıktan sonra içerisine 1kg kit güçlendiricimizi (Kit güçlendiriciler 500gr Dme 500gr Dekstroz dan oluşmaktadır) ekleyip soğuk su ile karıştırıyoruz. Sıcak su kullanımında malt özü topaklanma yapacağından soğuk su kullanılmasını öneriyorum. 300gr sakroz ekledikten sonra 1.8kg Pilsner malt özünü kovaya ekleyip, 1lt sıcak su ile yavaşça ve çırpmadan karıştırıyoruz.

         Karıştırma işlemi bittikten sonra toplam sıvı hacmini 23 lt olacak şekilde oda sıcaklığında içme suyu ekleyerek tamamlıyoruz ve karıştırmaya tekrar başlıyoruz. Isı ölçümü alarak mayanın çalışma sıcaklığına göre genç biramızın ideal ısıya düşmesini bekliyoruz ve maya eklemesini yapıyoruz. Bir çok Muntons kitinde Fermentisin S-33 mayası kullanılmakta bu mayanın ideal çalışma sıcaklığı 15-20 derece fakat ev ortamında sıcaklık ayarlamak zor olduğu için 22 dereceye kadar tölerans göstere bilir. Yüksek sıcaklıklarda biranızda istenmeyen şarabımsı ve meyvemsi aromalar oluşacaktır. Tam tersi düşük ısılarda ise 12 derecenin altına düştüğünde ise maya uykuya geçip çalışmayı bırakacaktır.

           Biranızın alkol oranını hesaplamak için yoğunluk ölçümü yapmanız gerekiyor bunu için bir yoğunluk ölçer ve mezur almanız lazım ve genç biraya maya ekleme yapmadan önce numune alıp ölçüm yapmanız lazım. Bu kit için başlangıç yoğunluğu (OG) 1050 olarak ölçüm aldım. Fermantasyon sonunda yoğunluk düşerek (FG) 1011 seviyesine geldi buda %5.1 alkol oranı yapıyor. Bu hesabı ABV = (OG – FG) * 131.25  formülüyle yada hesaplama araçlarıyla yapabilirsiniz örn: ABV Calculator uygulaması.

 

  

15 gün kovada fermantasyona bırakılan pilsner 1011 FG yoğunlukla fermantasyonu bitirdi artık sıra şişelemede.

  

  

Şişeleme de en önemli konu şişe seçimi ve temizlik şişeleri kendi içtiğiniz biralardan biriktirdiyseniz şanslısınız tekel yada farklı yerlerden alınan şişeler gerçekten berbat durumda oluyorlar ve size önerim bu işe ilk defa bulaşıyorsanız sakın tek başınıza yapmayın bu işin en yorucu ve can sıkan yeri şişe temizliği.

  

Şişeleri etiketlerinden temizledikten sonra şişe fırçası ve pwbli suyla çok iyi temizliyoruz ve duruluma işlemi yapıyoruz. Şişede eski bira artıkları kaldıysa bunlar küfe dönüşüp şişenin içerisine yapışmış durumda olabiliyorlar şişeleri ışığa tutup içlerini kontrol edebilirsiniz. Durulama işlemi bittikten sonra Starsunla hazırlanmış su ile son dezenfekte işlemi yapılarak şişeleri şişe ağacına yada elinizde kasa var ise ters şekilde yerleştirin içerisindeki köpük ve su akarak çıkacaktır. Tüm işlemlerin sonucunda artık şişelemeye geçebilirsiniz. 

  

  

  

  

 

  

14 gün şişede bekledikten sonra karşınızda Muntons Connoisseurs Pilsner bakır rengi ve orta gövdesiyle güzel bir yaz birası benim önerim bu kiti evinizde ısıyı 20-21 derecenin altına düşüremiyorsanız  Fermentis s-05 maya ile kurmanız 19-20 derecede sabit tutabiliyorsanız MJ M54 California Lager maya ile kurmanız. Şimdiden Afiyet olsun =)

 

Ortam