Coopers India Pale Ale Bira Tarifi

07 Aralık 2016

07.12.2016 tarihinde 2. kitim olarak Coopers IPA yapmaya karar verdim. Daha önce bu stil bir bira deneyimim hiç olmamıştı ve tadını çok merak ediyordum. Bu biranın tarihi yolculuğu şöyle : 18. yüzyılda bir İngiliz kolonisi olan Hindistan'a (India) gönderilen biraların uzun gemi yolculuğuna dayanmaları için, şerbetçi otunu bolca kullanıyorlarmış. Bilmeyenlere bilgi: şerbetçi otu lezzete ek olarak birada doğal bir koruyucu işlevi görür. Tarihinden de anlaşılacağı üzere bol aromatik ve acı bir bira bizi bekliyor. =)

TARİF
1.7kg IPA Malt Özü

500gr Light DME

500gr Sakroz 

11,5 gr S-04 Ale Maya

50gr Cascade Şerbetçi Otu 

 

Bu kitin kurulumunda kendi mayasını değil Fermentisin S-04 Ale mayasını kullanmaya karar verdim. Sebebi şeker sindirimi yüksek ve meyvemsi aromaları öne çıkaran bir maya. Cascade şerbetçi otundan gelen çam ve narenciye aromalarına göre çok uygun bir maya türü.

Kurulum: 12. gününde 50gr cascade şerbetçi otunu kovaya bir  tül torba yardımıyla  ekledim bu şekilde şerbetçi otları şişeleme esnasında musluğu tıkamayacak.

1040 OG yoğunla başlayan fermantasyon 20. gününde 1008 FG yoğunlukla tamamlandı. 5 gr şişeleme şekeri kullanılarak şişeledim ve 2. haftada içime hazır hale gelmişlerdi. Bu stil biralar şişede çok hızlı olgunlaştıklarından sabırsızlar için  çok ideal bir bira =)

 

1 ay şişede bekletilmiş ipaya en yakışan şey, baharatlı bir yemek!  Köri soslu tavuk ile gerçekten çok iyi bir ikili oluyorlar.