St'Peters Golden Ale Bira Tarifi

16 Şubat 2017

16.02.2017 tarihinde bir ingiliz şarışını yapmaya karar verdim ve Muntons firmasının premium kitlerinden birisi olan St'Peters Golden Ale kiti sipariş verdim. Premium kitlerin özellikleri, ekstra malzeme almadan hepsini bir arada olması. Bu kitte de 3kg konserve kutuda malt özü geliyor ve içerisine dışarıdan ekstra şeker ve malt özü eklemenize gerek kalmıyor. Şerbetçi otu toz halde geliyor ve kurulumu yaptığınız gün mayadan önce kovaya ekleniyor. Bu kitin kurulumu gerçekten çok basit; 1 lt sıcak suyla beraber 3 kg malt özünü karıştırmanız ve su ekleyerek 20,5lt olarak tamamlamanız yeterli.

TARİF
3kg Golden Ale Malt Özü

6 gr S-33 Ale Maya

10gr Golding Şerbetçi Otu 

Şerbetçi otu alışılmışın dışında pelet değil toz halinde geliyor.

Kovada 19 gün bıraktığım Golden Ale'den gerçekten beklenilen değerleri göremedim. Yoğunluğun 1006 FG civarlarına düşmesini bekliyordum fakat 1014 FG olarak fermantasyonu sonlandı, bu da %3.6ABV olan hafif bir bira elde etmemiz anlamına geliyor. Bu kit için önerim Fermentis S-04 maya kullanılması ve 500gr dekstroz yada Sakroz eklenmesi.

 

2 hafta şişede bekledikten sonra içime hazır olan Golden Ale,  golding şerbetçi otundan gelen çiçeksi ve çimen aromlarıyla tam bir ingiliz birası.